Jazzfest09

 

                                                                            (c) photo Michal Hradecký

Velký jazz v malém městě

 

Řeč je o Jazzfestu, který  v sobotu 18. dubna 2009  proběhl v  Lysé nad Labem. Co se týče jazzu,  není toto dvacetitisícové městečko rozhodně nějakým ospalým polabským hnízdem. Působí tu několik jazzově významných osobností. Můžeme  jmenovat skladatelku Zdenu Košnarovou nebo neúnavného flétnistu a pedagoga Víta Andršta,  pod jehož vedením Jazz Orchestra při místní ZUŠ vyhrává leckterou soutěž nadregionálního charakteru.

Relativně nedávno si Lysou za svůj domov zvolila i vynikající zpěvačka a kontrabasistka Olga Kuthanová.

Alternativní kultura zde již po létá nachází prostor v místním kině, které pod současným název Luftkinoklub značně zvýšilo své ambice a jeho působení se stává fenomenem suverénně přesahujícím hranice města.

Skutečnost, že se do Lysé stěhuje velmi dobrý jazz, předznamenaly i nedávný koncert  skupiny Zeuritia se zpěvačkou Vendulou Šmoldasovou  či vystoupení Kvintetu Matěje Benka na výročním vystoupení  zmíněného Jazz Orchestra při ZUŠ v loňském listopadu.

Ale i vzhledem k těmto skutečnostem  byl Jazzfest  výjimečnou událostí. Renomovaní muzikanti naší i světové scény, kvalitní dramaturgie, organizační zázemí, vyprodaný sál – v pražské Aghartě by se nemuseli stydět.

Téměř v roli předskokana  se ocitlo zajímavě instrumentované jedenáctičlené sdružení  Wrgha Powu Orchestra integrující současné hudební proudy, samozřejmě včetně jazzu a filmové hudby. Autorské skladby z pera lídra a klávesisty sdružení Tomáše Sýkory nepostrádaly zajímavé barvy, nápady  a svěží humor.

A pak už následoval jen špičkový jazz.  Nejdříve v klasičtějším podání známé zpěvačky Olgy Škrancové a jejího  Kvintetu, kterému vedle  spolehlivé trubky Julia Baroše  dominoval fenomenální Ondřej Krajňák na klávesy. Z tvorby swingových a bluesových velikánů vytvořili téměř dokonalý  hudební tvar,  který před přílišným náhledem chránily interpretační a improvizační schopnosti zpěvačky i hráčů.

                                                                            (c) photo Michal Hradecký

Po krátké přestávce  bylo publikum téměř smeteno ze sedadel energetickou vlnou Kvartetu Ondřeje Štveráčka, který kromě svých stálých členů (Ondřej Štveráček – tenorsaxofon, Ondrej Krajňák – klávesy, Tomáš Baroš- kontrabas, Martin Ševčík- bicí), přivezl ještě  amerického trumpetistu Ryana Carniauxe a  Slováka Radovana Tarišku na altsaxofon. Moderní průrazný jazz zaujal publikum jak v sólech, tak  skvělých dechových chorusech.

                                                                            (c) photo Michal Hradecký

Přirozeným kontrastem k čisté radosti sebevědomých mladých mužů se stal závěrečný bod programu.

Skladatelka, aranžérka a klávesistka Beata Hlavenková představila zahraniční hosty: Kanaďanku Ingrid Jensen (trubka), kontrabasistu Michala Baranského z Polska a Američana Jona Wikana (bicí). Všichni tři v minulosti vystupovali s Orchestrem vynikající americké dirigentky Marii Schneider, která koncem loňského roku hostovala s Big Bandem České Filharmonie v Rudolfinu.

Beata Hlavenková, první dáma českých jazzových kláves je známá jako autorka a spoluúčastnice nejrůznějších  neotřelých projektů (např. Eternal Seekers s Clarinet Factory a Lenkou Dusilovou).  Právě s jejím novým  skladatelským počinem Joy for Joel  nyní kvartet cestuje po Evropě a stal se tak i hostem Jazzfestu v Lysé nad Labem. Předvedli přemýšlivé skladby  zajímavých melodií i barev, ve kterých se našlo dostatek prostoru pro sóla jednotlivých muzikantů i využití elektroniky. V Jensenové, jedné z nejlepších jazzových trumpetistek světa se završil příběh jazzové trubky,  který rámoval celý festival. Její sofistikovaná a zároveň uvolněná hra kontrastovala  s razancí trumpetisty předchozího tělesa  i Barošovou trumpetou evokující staré dobré časy.

 Jazzfest byl tedy pořadatelsky jednoznačně skvělým podnikem. Optimistické bylo i zjištění, že se v klidném Polabí najde tolik lidí, kteří ocení tento jistě ne většinový a ne vždy jednoduchý hudební žánr. Lysá může být na svůj Luftkinoklub náležitě pyšná. Jazzfest  byl podstatnou částkou podpořen Městským úřadem v Lysé nad Labem. Kéž si město jazzovou kulturní  osvícenost zachovati ráčí a my se můžeme těšit na další ročníky Jazzfestu.

Michaela Petišková